logo pressmann
A A+

Przed zakupem kompresora

Jak wybrać idealną sprężarkę? Na jakie parametry kompresora musisz zwrócić szczególną uwagę? Ten uniwersalny poradnik rozwieje wszystkie twoje wątpliwości, wytłumaczy najważniejsze funkcje maszyny i pomoże w wyborze odpowiedniego urządzenia.

Kompresor (inaczej sprężarka) to uniwersalne narzędzie, które z pewnością przyda się w każdym większym gospodarstwie domowym. Potrzebujesz podpompować koła w samochodzie, czy pomalować płot na działce? To urządzenie z pewnością ułatwi ci życie i zaoszczędzi wiele cennego czasu. Kompresor idealnie sprawdzi się także w warsztatach naprawczych i na budowie, w wulkanizacji czy podczas zwykłego remontu.

Jesteś całkowitym nowicjuszem w tych sprawach? Nie ma problemu. Łatwa definicja wprowadzi cię w temat. Kompresory są maszynami energetycznymi, których główną funkcją jest podwyższanie ciśnienia gazu lub wymuszanie jego sprawnego przepływu. Urządzenia te są często wykorzystywane zarówno w przemyśle (np. malowanie natryskowe czy pompowanie), jak i w domowych warunkach (np. odkurzacze, suszarki do włosów czy chłodziarki). Zanim zdecydujesz się na kupno kompresora, przyjrzyj się parametrom, które warto wziąć pod uwagę, by nie kupić kota w worku. Oto 4 rzeczy, o których musisz wiedzieć, zanim kupisz sprężarkę.

Rodzaje sprężarek – zastanów się do czego jest ci potrzebna
Jak już wspomnieliśmy wcześniej, sprężarki mają wiele pożytecznych funkcji, które mogą znacznie ułatwić ci życie. Jeśli poszukujesz kompresora do drobnych prac domowych, nie warto skupiać się na najwyższej półce cenowej. Całkowicie wystarczy ciśnieniowy zestaw przenośny o napędzie elektrycznym (cena ok. 500 zł). Do pompowania kół w samochodzie, malowania narzędzi czy opryskiwania ogrodu zalecany jest kompresor olejowy o pojemności zbiornika do 100l, ciśnieniu roboczym 9 Bar oraz mocy do 3 KM. Urządzenie takie kupisz w granicach 800 złotych, a dostawa maszyny zazwyczaj nie przekracza 100 zł.

Do bardziej zaawansowanych zadań naturalnie będziesz potrzebować nieco wyższych parametrów. Zwróć szczególną uwagę na pojemność zbiornika (powyżej 150l) oraz moc elektryczną (powyżej 4 KM). Podobne kompresory najczęściej są wykorzystywane w warsztatach samochodowych i wulkanizacjach. Koszt takiej maszyny nie powinien być większy niż 2200 zł. Jeśli kompresor chcesz wykorzystywać w instalacjach przemysłowych, to właśnie sprężarki śrubowe najlepiej poradzą sobie z zadaniem. Tutaj jednak będziesz musiał się liczyć z wysoką ceną (nawet 12 000 zł).

Mobilność kompresora – stacjonarny czy przenośny?
Przed kupnem koniecznie zastanów się, czy twoje urządzenie powinno być stacjonarne czy przenośne. Oczywiście, jeśli wykorzystujesz sprężarkę na budowie, mobilność kompresora jest jak najbardziej wskazana. Przecież nigdy nie wiadomo, gdzie ekipa remontowa będzie potrzebowała maszyny. Zwróć uwagę na wagę urządzenia (zazwyczaj ważą około 80 kg), a także łatwość jego przenoszenia. Z reguły mobilne kompresory tego typu posiadają 2 lub 4 koła jezdne.

Łatwa obsługa i współpraca z innymi maszynami
Sprężarka jest urządzeniem, które może działać zarówno samodzielnie, w połączeniu z wszelkiego rodzaju narzędziami pneumatycznymi, jak i wspomagać pracę większych maszyn produkcyjnych. Jeśli twoim podstawowym kryterium wyboru jest uniwersalność kompresora, sprawdź, czy wybrany przez ciebie aparat może współpracować z innymi urządzeniami o większych mocach. Wielokrotnie słyszeliśmy o przypadkach, gdy sprężarka o nieco mniejszych parametrach nie mogła obsługiwać dużych maszyn produkcyjnych.

Gwarancja
Na koniec, zawsze warto zapytać o gwarancję. W ofercie znajdziesz sprężarki zarówno używane, jak i nowe. Te ostatnie zazwyczaj mają długi pakiet gwarancyjny, który może obejmować nawet 24 miesiące pracy. Niektórzy sprzedawcy oferują także atrakcyjny serwis naprawy, w którym firma w ciągu kilku dni na własny koszt przetransportuje uszkodzone urządzenie oraz naprawi zaistniałe usterki.

Sprężarkę możemy wykorzystać na wiele sposobów. Ale to właśnie jej względna niezawodność, łatwość w instalacji i obsłudze oraz szeroka wielofunkcyjność czyni z niej idealną inwestycję, która w przyszłości na pewno się opłaci.

Najnowsze artykuły

Kontakt

  • PressMann.pl
  • ul. Hugo Kołłątaja 11
  • 83-200 Starogard Gdański
  • Tel: 58 562 40 14

Copyright © 2016 PressMann.pl